Spis treści
Położenie
Złotówek leży wśród lasów nadleśnictwa Kubryk, na zachód od Złotowa i Stanięcie.
Rys historyczny
Nieistniejące już młyny do 1945 roku tworzyły kompleks Młynów Złotowskich (daw. Schlottauer Muhlen). W miejscu, gdzie stoisz znajdował się Polski Młyn (daw. Polnischmuhle), dziś można tu podziwiać ruiny młyna i zabudowań gospodarczych. Przed ll-gą wojną światową goszczono tutaj rolników i letników z pobliskiego ośrodka rekreacyjno-wypoczynkowego Mohauptmuhle. Znajdował się tam także tartak przy młynie drzewnym, dziś jest to dom mieszkalny z pozostałościami muru oporowego przy nieistniejącym stawie.
Na północny zachód znajdowała się kwatera myśliwska Pausenhof z 1920 roku, obecnie również budynek mieszkalny. Idąc w kierunku północnym trafimy na kolejny przysiółek Złotówka – Folujący (filcujący) Młyn (daw. Walkę Muhle). Po 1840 roku został przebudowany na młyn zbożowy z własnym zasilaniem elektrycznym. Obecnie jest to budynek mieszkalny. W kierunku południowym znajduje się dawna wieś tkacka Niedary (daw. Neiderei), gdzie produkowano tkaniny filcowe pozyskane z Walke Muhle.
Przyroda
Dookoła występują lasy sosnowe i świerkowe, miejscami dęby i graby. Są tutaj sarny, jelenie, dziki, zaskrońce, padalce, w lesie można spotkać żmije. Przy ruinach młyna rośnie ogromna wierzba ze złamanym konarem. Obok niej głęboki jar – kiedyś staw retencyjny spiętrzający wodę dla młyna. Przyjezdni widać imponujący stary jaz o wysokości około 3,5m. Przy dawnym stawie rosną wierzby i olchy.